Ettevõtjate tunnustamine 2018

4. oktoobril 2018 toimunud ettevõtluskonverentsi „Samm Sinu unistusteni" raames toimus ka Elva valla ettevõtjate tunnustamine. Tunnustused anti välja laekunud ettepanekute alusel viies kategoorias.

Aasta ettevõtja 2018 – Harry Metall Harry Metalli põhitegevusala on metallitööd ja metallmasinaosade valmistamine. Tehas asub Ervu külas. Algselt alltöövõttu pakkunud ettevõte alustas tööd 2005. aastal endise sovhoosi tühjaks jäänud remonditöökoja ruumides. Uus, kaasaegne tehas valmistab kaevandus-, lammutus- ja pinnase ehituse ettevõtetele vajalikke koppasid ning sobivaid lisaseadmeid ja nende osi. Tehases on uued, kaasaegsed tootmisseadmed toormaterjali eeltöötluseks, toodete käsi- ja robotkeevituseks, cnc-töötluseks, lõppviimistluseks terashaaveldus koos märgvärvimisega ja lõppkomplekteerimiseks vajalikud tootmisseadmed.

Aasta arendusprojekt 2018 – Janar Saviir, Margo Laul, Jaak Roosaare ning Domus Kinnisvara Pikk 2 ja Jõe 4 kortermajad Pikk 2 hoone on elvalasele kaua tuntud kui Tartumaa muuseumi ning raamatukogu maja. Pärast muuseumi ning raamatukogu väljakolimist seisis hoone mõni aeg tühjana, kuid pärast rekonstrueerimist on selle maapealne korrus hõivatud väiksemate teenindusäridega (ilusalong, füsioteraapiakeskus, lastehoid, advokaadibüroo) ning hoone teine korrus kasutusel rendikorteritena. Nägus hoone on kenaks ansambliks raudteejaama hoone ja selle esise väljakuga, olles Elva linna esinduslikkuse visiitkaardil väärikas objekt. Jõe 4 hoone seisis pikalt tühjana. Hoone sai uue fassaadi ning tänastele standarditele vastava siseviimistlusega üürikorterid. Jõe 4 kortermaja pakub Elvas head elukeskkonda kesklinna lähedal.

Särav Startija 2018 – Waksal Wabrik Waksal Wabrik on omanäoline toitlustusasutus, mis on stiilselt säilitanud endise tööstuse elemente, kuid kaasajastanud kogu interjööri. Wabrik loodi endisesse Elva leivatehasesse. Esialgu Nõukogude armeele kuivikuid tootnud tehasest sai aja möödudes torditsehh, tipphetkel valmis Wabriku suures saalis ühes päevas kuni 700 torti. Alates 1998. aastast asus hoones Elta Puit tehas. Oma avapidu tähistas Waksal Wabrik tänavu aasta 11. mail. Wabrikus hinnatakse liha, mida valmistatakse ehedalt ja elamusega.

Aasta turismi tegu 2018 – Hellenurme Veskimuuseum Hellenurme Veskimuuseumis hoitakse töös Eesti viimast vee jõul töötavat jahuveskit. Veski ehitati 1880. aastal Middendorffide pere poolt. Tänaseni töötavad masinad pärinevad enamasti 1922. aastast. Külastajate saabudes pannakse vesiveski tööle ning on võimalik näha algusest lõpuni viljateradest jahu valmimise protsessi ning saada leivakojas osa traditsioonilisest rukkileivast. Hellenurme Veskimuuseumi paketti „Veest leivani ehk jahutegu veskikojas ja leivategu leivakojas" on tunnustatud ökoturismi kvaliteedimärgisega EHE (Ehtne ja Huvitav Eesti). Veskimuuseumis toimuvad aastaringselt mitmed üritused: õpitoad, kinoõhtud, kontserdid.

Aasta maaelu arendaja 2018 – Põllumeemeeste Ühistu KEVILI. Kevili liikmeteks on 152 teraviljaja rapsikasvatajat, kellest ligi pooled jäävad 50 km raadiusesse Rõngu teraviljaterminalist. Rõngu terminal on Lõuna-Eesti kaasaegseim ja suurim viljaterminal, mis mahutab 50 000 tonni teravilja ning suudab ühe tunni jooksul vastu võtta 400 tonni ehk 16 veoautotäit saaki. Terminalides asuvad Eesti kaasaegseimad laborid, mis teevad viljaproovide kiiranalüüsi mõne hetkega ning kuivati on võimeline kuivatama kuni 75 tonni teravilja tunnis.