Ootame kandidaate Elva valla kauni kodu konkursile

24.10.23

Kutsume üles märkama Elva valla imeilusaid kodusid ja koduaedasid ning esitama neid Elva valla kaunis kodu 2023 konkursile!

Sel aastal ootame kandidaate kategooriasse "Kaunis kodu ja aed", kuhu kuuluvad nii traditsiooniline talumaja, linnamaja, suvila, paarismaja, aga ka ridaelamu.

Kandidaate saavad esitada kõik – nii Elva valla elanikud kui ka külalised. Selleks saada kiri märksõnaga „kaunis kodu" e-aadressile elva@elva.ee hiljemalt 24. juuliks. Lisa kirjale juurde ka foto kaunist kodust, mille soovid konkursile esitada ning koduomaniku kontakt (e-aadress ja telefoninumber). Palun teavita kindlasti ka koduomanikku, et oled ta sellisele vahvale konkursile esitanud.

Žürii valib kaunimad kodud välja augustikuus ning tunnustused antakse võitjatele pidulikult üle Vabariigi aastapäeva pidulikul kontsertüritusel. Samuti esitatakse võitja ka „Eesti kaunis kodu 2024" maakondlikku vooru.  

 

Lisainfo:
Jaanika Saar, vallaarhitekt
jaanika.saar@elva.ee või tel 5348 1114

Elva valla Kaunis kodu 2020 on valitud

2020. aastal laekus Kaunis kodu konkursile 8 kandidaati. Üks kandidaat laekus Kaunis avalik hoone kategoorias, üks kandidaat Kaunis avalik ruum kategoorias ja 6 Kaunis kodu kategoorias, mis omakorda jaotus – Kaunis linnakodu ja Kaunis maakodu alakategooriaks.

Kuna sel aastal oli kahes kategoorias (avalik hoone ja avalik ruum) kummaski ainult üks nominent, otsustas vallavalitsuse moodustatud komisjon kauni kodu tiitlit nendes kategooriates mitte väljastada.

Elva Vallavalitsus tunnustab siiski:

Kaunis ehitis kategoorias laekunud Olerex tanklahoonet ning Kaunis avalik ruum kategoorias laekunud Elva linnasüdant. 

Foto:J.Saar  

Elva valla Kaunis linnakodu 2020 tiitli pälvis Anne Kalinina kodu Elvas Mahlamäe tänavas. 

         

Selles väikeses punases majas, metsa serval, kauni Elva jõe kaldal, toimetab Perenaine Anne, kes on üks äraütlemata huvitav naine, sama huvitav on ka tema kodu. Anne puhul on tegemist suure taas-kasutajaga. Tema „võluaias" leiab igal nurgal üllatavaid detaile – portselankannust linnumaja, kübaraga mannekeen kõrreliste vahel, lilledega kaunistatud troon ja isegi vikerkaar sätib ennast pildistamise ajaks aiatoolide kohale. Anne on selles aias toimetanud umbes 18 aastat ja maja on perekonna käes kolmandat põlve. Maja ehitasid Anne vanaema ja vanaisa. Tähelepanu väärt on fakt, et suure osa oma taimedest toob Anne koju metsast (loodusest). Mingil põhjusel kasvavad need tema juures aga hiiglaslikeks. Anne kodust ei puudu ka väike tarbeaed ja veesilm. Aeda satuvad uudistama tihti ka möödakäijad, kelle Anne lahkesti aeda uudistama lubab.  

Elva valla Kaunis maakodu 2020 tiitli pälvis Alari ja Birgit Arraku kodu Loku talu Neemiskülas

Mõni kodu on kohe selline, kus kõigil on hea olla - see suurel kinnistul asuv Loku talu on peremees Alari vanaisa kodutalu. Koos perenaise Birgitiga on talus elatud 11 aastat. Peres kasvab kolm last.  Kodu on kujundatud täpselt nii, et lastel oleks tegevust ja vanematel koht kus vaikust ja ilu nautida. Võrdlemisi suur tarbeaed on perenaise enda kujundatud ja rajatud. Kõik taimed kasvatab perenaine ise ja turult ostmas ei käi. Hoonetest on huvitavaim vana talu palkidest tehtud suitsusaun, mida kasutatakse väga tihti.

Talu peremees on laste mänguväljaku ehitanud ise. Kohale toodud mitmetonnisele kivirahnule on laste jaoks kinnitatud ronimisseina elemendid, et valdused ikka kõrgelt võimalik üle oleks vaadata. Tegelikult on perenaise käsul mitmeid teisigi suuri kive ja kivihunnikuid mööda talumaad ringi paigutatud. Ühe otsas neist võib näha vanade põllutööriistade näitust, mis on pilgupüüdmiseks kirevaks värvitud.  

Loomi selles peres armastatakse.  Lemmikloomadeks on kolm lammast (Boss, Tupsu ja Tillu), kaks kääbuskitse (Tuki ja Nuki), kass ja kanad. Viimastele on aedikusse ehitatud lausa spaa! Perenaine on ääretult sümpaatne noor naine, kes ei karda ise lambaid pügada ega ka muid aiatöid teha. Ka putukatele on abihoone seinale ehitatud oma majad. Mõni kodu on kohe selline, kus kõigil on hea olla…

Palju õnne võitjatele ja suur tänu kõikidele osalejatele ja kaunite kodude esitajatele. Võidukodud esitatakse „Eesti kaunis kodu 2021" maakondlikku vooru. 

Fotode autorid: J. Saar, K. Kroon

Elva valla Kaunis kodu 2020

Elva vallavalitsus kutsus kõiki aktiivseid elanikke märkama Elva vallas asuvaid kauneid hooneid ja avalikku ruumi ning esitama neid „Elva valla kaunis kodu 2020" konkursile. Kandidaate sai esitada 31. juulini. Tunnustused antakse üle novembris toimuval Külade kärajate üritusel.

Kandidaate said esitada kõik Elva valla elanikud ja külalised. Objektide hulgas võisid olla nii hooned kui ka rajatised, sh platsid, puhkealad jms.

Konkursile sai esitada kandidaate neljas kategoorias:

 • kaunis kodu ja aed (traditsiooniline talumaja, linnamaja, suvila, paarismaja ja ridaelamu);
 • kaunis kortermaja (korrusmaja või korrusmajade kogum);
 • kaunis ehitis (ühiskondlik ehitis s.o rahvamaja, koolimaja vmt, tööstushoone või hoonete kompleks, kauplus, vaatetorn jms);
 • kaunis avalik ruum (looduskaunis koht, supelrand, spordiväljak, avalik park, väljak vms).

Parimaid kodusid tunnustatakse Elva valla kogukondade tunnustamise üritusel 2020. aasta novembris ning kategooriate võitjad esitatakse „Eesti kaunis kodu 2021" maakondlikku vooru. Konkursi tulemused avalikustatakse ka Elva valla kodulehel, Elva valla lehes, valla Facebooki lehel ning valla äpis. 
 

Lisainfo:
Jaanika Saar, vallaarhitekt
jaanika.saar@elva.ee või tel 5348 1114

Elva valla Kaunis kodu 2019 on valitud

Elva valla Kaunis kodu 2019 konkursil tiitliga "Kaunis kodu 2019" tunnustatud kodu on:

Liia ja Endel Tilgari kodu Konguta teel Metsalaane külas

Liia ja Endli kodu on üks suurepärane näide hästi planeeritud ja korraldatud kodust – kohast, kus sa puhkad, kohast kus sa teed aiatöid, kohast, mis annab sulle lauale meelepärase ja kohast kus sa naudid maailma armsamaid ja ilusamaid vaateid. 

 

Elva valla Kaunis kodu 2019 konkursil tiitliga "Kaunis ehitus 2019" tunnustatud kodu on:

Palupera Põhikooli hoone ajaloolises Palupera mõisa peahoones, mõisapargis

Palupera mõisa puidust historitsistlik peahoone pärineb 1860ndatest aastatest ja on koos ajaloolise mõisapargiga säilinud suurepärase eeskujuliku kompleksina. Ansamblis on säilinud ka mitmeid kõrvalhooneid.  Igapäevaselt tegutseb mõisahoones kool, mis hoiab ümbruse elu-olu kirevana. Kool on maja elus hoidnud juba aastast 1933.  Mõisahoonet võibki koos pargiga pidada südameks, kus on hea viibida. (pilt veebist).

Liia ja Endeli kodu ja Palupera mõisahoone ning park esitatakse Vabariikliku Kauni kodu 2020 konkursi maakondlikku vooru. 

 

Elva vald korraldab konkursi „Elva valla kaunis kodu 2019"

Elva Vallavalitsus kutsub üles kõiki aktiivseid elanikke märkama Elva vallas asuvat kaunist kodu ja aeda ning esitama neid „Elva valla kaunis kodu 2019" konkursile. Sellel aastal saab konkursile esitada kandidaate neljas järgnevas kategoorias:

 • Kaunis kodu ja aed (traditsiooniline talumaja, linnamaja, suvila, paarismaja ja ridaelamu);
 • Kaunis kortermaja (korrusmaja või korrusmajade kogum);
 • Kaunis ehitis (ühiskondlik ehitis s.o rahvamaja, koolimaja vmt, tööstushoone või hoonete kompleks, kauplus, vaatetorn jms);
 • Kaunis avalik ruum (looduskaunis koht, supelrand, spordiväljak, avalik park või väljak vms).

Komisjon vaatab laekunud objektid üle ning lepib kodude omanikega kokku nende külastamise. Hindamisel arvestatakse järgmist:

 • Terviklikku ruumimõju s.o ansamblilisus, harmoonilisus või kontrastsus, lahenduse idee originaalsus, funktsionaalsus, omapärast tulenevate võimaluste nutikas kasutus;
 • Üldist heakorda s.o kinnistu ja hoonestuse korrastatuse ning juurdepääsuteede seisund;
 • Haljastuse lahendust s.o muru, lillede, ilupuude ja – põõsaste valik, kompositsioon;
 • Väikevormide lahendust s.o lipumasti, skulptuuride, piirdeaedade ja väravate, väikehoonete (lehtlad), mänguväljakute, basseinide, välisvalgustuse jms olemasolu, seisukord ning ruumipaigutus.

Konkursi tulemused avalikustatakse Elva valla kodulehel, infolehes, Facebooki lehel ning Elva valla äpis. Parimaid kodusid tunnustatakse Elva valla kogukondade tunnustamise üritusel 2019. aasta sügisel ning kategooriate võitjad esitatakse „Eesti kaunis kodu 2020" maakondlikku vooru.

Anna meile kaunist kodust teada hiljemalt 30. augustiks e-aadressile elva@elva.ee märgusõnaga „Kaunis kodu" saates meile kauni kodu foto, selle omaniku e-maili aadressi ning telefoni numbri, et saaksime oma küllatulekust ette teatada.  Teavita ka omanikku tema kandidatuuri ülesseadmisest.

Tartumaa 2019. aasta kaunimad kodud on selgunud

1997. aasta emadepäeval kuulutas Vabariigi President Lennart Meri välja kodukaunistamise aasta, millega taastati 1935. aastal algatatud üle-eestiline kodukaunistamise alane liikumine. Liikumise üldiseks eesmärgiks on ühise korrastatud, otstarbekalt planeeritud ja kauni elukeskkonna loomine. Eesti kodukaunistamise liikumise patroon on Eesti Vabariigi president.

Juuni teisel nädalal valis konkursi „Eesti kaunis kodu" Tartumaa komisjon kohalike omavalitsuste poolt esitatud nominentide hulgast Tartumaa kolm parimat. Konkursil hinnatakse hoonete ümbruse haljastust, sobivust keskkonda, omanäolisust ja heakorda. Üheks kolme parima hulgas on ka Aide Raalile  ja Andi Juuristele kuuluv Võrtsjärve lähistel paiknev Külalistemaja Vehendi Motell. Motell on Aidele ja Andile ühtlasi ka koduks. Hoolitsetud keskus pakub erinevaid tegutsemisvõimalusi, avaral hoovialal on ka mitu õdusat istumiskohta. Kogu kinnistu haljastus on hooldatud ja liigirikas.

Kiidusõnu väärivad kõik konkursile esitatud nominendid, kes on esitatud riigihalduse ministri tänukirja saamiseks. Elva vallast pääses konkursile veel teinegi kaunis kodu - Ele ja Avo Kärje kodu Kuusiku talu Vallapalu külas. Maakondliku konkursi parimaid tunnustab Tartumaa Omavalitsuste Liit 23. juunil Tartu linnas toimuval Maakaitsepäeval ja traditsiooniliselt pälvivad konkursi võitjad Eesti Vabariigi presidendi tunnustuse. 

Suur tänu kõikidele konkursil osalenutele!

Konkurss „Eesti kaunis kodu 2018“

20.06.2018

Meil on rõõm tutvustada teile konkursi „Eesti kaunis kodu 2018Tartumaa hindamiskomisjoni poolt tunnustust pälvinud Elva valla kauneid kodusid. 

Komisjon on teinud MTÜ Eesti Kodukaunistamise ühendusele ettepaneku tunnustamaks riigihalduse ministri tänukirja ja mastivimpliga teiste hulgas ka Elva valla kolme kaunist kodu – Jõesuu puhkemaja, Kiviranna puhkemaja ja Siili talu

Vabariiklikule konkursile "Eesti kaunis kodu 2018" esitas Tartumaa hindamiskomisjon teiste hulgas ka Elva vallas asuva Siili talu.